
Pappa är död
Pappa är död
En komedi i två akter
Pris
150-300 krUpremiär
7 marsLängd
Längd ej fastställd. 2 akter inkl 20 min pausspeldatum
Ett väntrum. En pappa som (kanske?) håller på att dö. Och så tre syskon som inte kan sluta snubbla på varandra och på sina egna liv. Jesper Feldt debuterar som dramatiker med en komedi om den mest komplicerade relationen vi har – den med familjen.
Sam, Nicklas och Alice möts vid sin pappas dödsbädd. Eller det är oklart om det är hans dödsbädd eller inte. Läkaren är mycket vänlig och tillmötesgående, men blandar hela tiden ihop sina patienter. Syskonen vankar av och an i sjukhusets korridorer, och i ovissheten om deras pappas öde börjar gamla konflikter och märkliga bekännelser sippra fram. De kanske inte känner varandra så bra som de trodde? Medan tiden går, och syskonen försöker reda ut sina liv och relationer, börjar verkligheten långsamt spricka i kanterna.
Jesper Feldt har tidigare skådespelat i flera roller på Uppsala stadsteater. Nu debuterar han som dramatiker med en svart komedi i två akter. I en skevande nutidsverklighet skildras den unika syskonrelationens bräckliga balans mellan kärlek och konkurrens – och det stora behovet av att bli sedd för den man blev.
Medverkande
Av och regi
Jesper FeldtScenografi och kostymdesign
Helga BumschDramaturg
Jonas BernanderMaskdesign
Sigrid Nathorst-WindahlLjusdesign
Jonas NyströmAffischbild: Henrik Halvarsson (foto) & Moa Romanova (illustration)