Scen, konst & kärlek

Scen, konst & kärlek

En helkväll för unga – av unga!

Pris

Fritt inträde

Datum

14 februari

Tid

Kl. 17.00-21.00

Den 14 februari bjuder Uppsala stadsteaters ungdomsarrangörer in till en helkväll för dig som är mellan 15 och 25 år. Under kvällen fylls teaterns scener och foajé med aktiviteter och upplevelser. Det blir ett fullspäckat program med livemusik, öppna repetitioner och mycket mer!

Kvällens program
17.00–17:30 Öppet rep på Kinky Boots
18:45–19:30 Öppet rep på Shunon från Monte Cristo
19:30–20:00 Samtal med regissören Affe Ashkar och skådespelarna i Shunon från Monte Cristo
17:30–21:30 Spelningar med lokala artister ifrån Uppsala, bl.a. Kimaera, Matilda, Raffa och Nora med vänner, Raman, Armiin, S.T, Frances, AD

Övrigt: Fika med Grand, poesiläsning, karaoke, lyckohjul med fina priser, tävlingar, musikquiz, fotohörna och mycket mer!

Programmet uppdateras löpande – så håll utkik!

Fritt inträde – ingen biljett eller anmälan behövs!


Om Ungdomsarrangörerna:
Ungdomsarrangörerna är en nystartad grupp för unga mellan 16 och 20 år. Under hösten har gruppen bland annat arrangerat ett öppet scen-tillfälle och öppen mick, samtidigt som de fördjupat sig i teaterns olika arbetsområden. Nu har de själva planerat och satt ihop ett helt kvällsprogram, där de bestämt allt från innehåll och upplägg till vilka aktiviteter och inslag som ska vara med.

Läs mer om Ungdomsarrangörerna