Nova lär sig hantverket bakom scenen

Just nu håller Nova Bjurberg på at lära sig att klippa hår. Modeller är kollegor från teatern. Foto: Hanna Magnusson

Nova Bjurberg gör hela sin utbildning till maskdesigner genom praktik på Uppsala stadsteaters maskavdelning. ”Det känns perfekt att få vara en del av den här miljön som jag älskar, men att jobba bakom kulisserna”, berätta hon.

Nova Bjurberg går första året på YH-utbildningen Hantverkslärling maskör Stiftelsen Hantverk & Utbildning, i Leksand, en yrkesutbildning som lägger stort fokus på praktiska färdigheter. I början på hösten startade hon sin två år långa utbildning på maskavdelningen på Uppsala stadsteater.

Valet att utbilda sig till maskdesigner var ingen slump. Hennes mamma har tidigare haft samma yrke.

– Jag har alltid tyckt om att jobba kreativt. Smink och hår har varit ett intresse länge, och jag gjorde ofta Halloweensminkningar på mina vänner. Det känns som ett naturligt steg för mig, berättar Nova.

Att sitta still i skolbänken har aldrig varit Novas grej, och praktisk utbildning blev därför en perfekt lösning. Arbetet som maskdesigner kräver dock både precision och kreativitet, något Nova trivs med.

– Det är viktigt att vara noggrann och gilla detaljer. Jag tycker om att jobba med småpill och att skapa sådant som ser snyggt ut, säger hon.

Just nu övar Nova på att klippa hår med kollegorna på teatern som villiga kunder.

Ett av Novas första större uppdrag på teatern är att ansvara för att sätta på peruker, polisonger och hjälpa till i alla byten under föreställningen Pelle Svanslös, till en början ihop med kollegan Jonnas Westman och sedan själv.

Ensemblen utklädd till katter och står framför ett skjul. En man spelar gitarr.
Ensemblen i Pelle Svanslös. Foto: Nadja Sjöström.

Ett annat spännande projekt har varit att skapa delar av masken till föreställningen Julen – The Musical. Bland annat har hon skulpterat renhorn och en lysande röd näsa för rollen som Rudolf med röda mulen.

När Nova var yngre ville hon bli musikalartist och stå på scenen. Men i takt med att hon blev äldre insåg hon att det passade henne bättre att arbeta bakom scenen.

– Det känns perfekt att få vara en del av den här miljön som jag älskar, men att jobba bakom kulisserna.

en man utklädd till rudolf med röda mulen, i bakgrunden en projektion av en fullmåne
Henrik Johansson som Rudolf med röda mulen. Foto: Sören Vilks