TUPP 12-14/4 2012
Kan scenkonsten göra skillnad?
Tupp är tillbaka och nu riktar vi in oss mot samhällets Solar Plexus.
Vad kan teatern göra utanför teaterns fyra väggar? Inte rent fysiskt som att bege sig ut på stan och bita förbipasserande i benen. Kan teatern vara en megafon? Kan den ännu idag verkligen göra skillnad?
Vi tror det och bjuder in artister och grupper som gör tydliga försök. Bland annat Gob Squad som med sitt verk Revolution Now från Volksbuhne i Berlin gör ett charmigt försök att få någon utanför att göra något. Vad som helst. Någonting. Samtidigt som de kommenterar teaterns egen hierarki.
Italienska kompaniet Motus har i en serie föreställningar genomlyst Antigone-myten. I den fjärde delen åker de till västerlandets vagga Grekland och letar efter dagens motsvarighet till den anarkistiska unga kvinnan bland slagorden som klottrats på väggarna i Aten. De springer rakt in i den moderna myten Alexis spunnen kring en ung man, en 16 årig pojke, som sköts av polisen under protesterna.
Tupp sätter också fokus på krisen på Island. En föraning för vad vi själva står inför. Landet kollapsade efter spekulationer. Vi tittar ditåt och reflekterar genom de verk vi får se. Vem vet kanske kristallkulan kan tala om något för oss här och nu?
Detta är några exempel på den fråga som vi vill belysa under tre riktigt tunga dagar. Strax efter påsk. Det är något explosivt i ägget i år.
Danjel Andersson
Curator

Festival: 12 april 2012
Premiärdags!
Idag har vi premiär på "Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva". En rak, dråplig och gripande monolog om att leva med den psykiska sjukdomen bipolär typ 2, tidigare kallad manodepressivitet. Pjäsen är baserad på Ann Heberleins bok med samma namn.
![]()
Bara 3 föreställningar kvar av Romeo & Julia!
Om du tänkt se Romeo & Julia är det dags att snabba på, bara 3 föreställningar kvar nu: 24/2 kl 19.00, 25/2 kl 18.00 och 3/3 kl 18.00.
Läs mer och köp biljetter.
![]()
Offkonsten! c/o Teatergalleriet
Under våren 2012 startar teatern och kulturkontoret i Uppsala ett ett-årigt samarbete kring galleriverksamheten på Uppsala stadsteater. I det nya galleriet flyttar det offentliga rummets konst in på teatern. Läs mer här.

Nytt inlägg: Olga Morisse, 12 år, skriver om sin medverkan i 4 dagar i april.
Till Bloggen!

Ladda ner vårprogrammet här.
(PDF, 5 Mb)
Vi har unika lokaler med fantastiska möjligheter för en riktigt bra konferens. Kombinera med att se en föreställning och/eller en visning bakom kulisserna. I Teaterbarens nyrenoverade bistro dukar vi upp gott fika och rejäla luncher.
Kontakta Maria Freeney för en offert, maria.freeney@uppsalastadsteater.se eller 0722-10 33 03
| Ti 21/2 | ||
| 12:00 | Sopptisdag | Köp biljett |
| Ti 21/2 | ||
| 18:00 | Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva Genrep | Köp biljett |
| Ti 21/2 | ||
| 19:00 | Den flygande handläggaren | Utsålt |
| On 22/2 | ||
| 18:00 | Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva Premiär | Köp biljett |
| On 22/2 | ||
| 19:00 | 4 dagar i april | Köp biljett |
| On 22/2 | ||
| 19:00 | Den flygande handläggaren | Utsålt |
| To 23/2 | ||
| 17:00 | Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva | Köp biljett |
| To 23/2 | ||
| 18:00 | 4 dagar i april | Köp biljett |
| To 23/2 | ||
| 18:00 | Den flygande handläggaren | Utsålt |
| Fr 24/2 | ||
| 19:00 | Den flygande handläggaren | Utsålt |
| Fr 24/2 | ||
| 19:00 | Romeo & Julia | Köp biljett |
| Lö 25/2 | ||
| 18:00 | Den flygande handläggaren | Utsålt |
| Lö 25/2 | ||
| 18:00 | Romeo & Julia | Köp biljett |
Biljettkassans öppettider:
Måndag-fredag 12-18
(eller till föreställnings början)
Lördag 14-18
(eller till föreställnings början)
Ät eller drick något i Teaterbaren före eller efter föreställningen.
Baren öppnar alltid två timmar före föreställningens start.
Bordsbokning och info: 018-13 57 09.
Du kan också fika och äta enklare rätter i Tunströms kafé i bottenplanet.
Kaféet har samma öppettider som teaterns biljettkassa.
