poesifolder 2011-tryck-ny.pdf”Fill your head with poetry”
Med anledning av Världspoesidagen arrangerar Kulturföreningen Bagdad Café, Studiefrämjandet, Svenska Unescorådet, Svenska P.E.N och Uppsala Stadsteater för tredje gången ett poesievenemang med poeter från skilda poesitraditioner, stilar och åldrar.
En nordisk poetisk manifestation för en litterär mångfald.
Världspoesidagen instiftades av UNESCO 1999. Avsikten med dagen är att stärka den muntliga traditionen och synliggöra poesin i media och öka kontakterna mellan poesin och andra konstarter.
Världspoesidagen firas även den 20/3 på Kulturhuset i Stockholm och på Folkets hus i Rinkeby. För mer information, se www.bagdadcafe.org
Firandet fortsätter på Uppsala stadsteater den 21/3 med följande programinnehåll:
Konferencier
Jasim Mohamed
Medverkande:
Gunnar Harding(Sverige
Tone Hodnebo (Norge)
Tua Forsström (Finland)
Jila Mossaed (Sverige)
Sophie Zettermark (Sverige)
Muniam Alfakir (Danmark-Irak)
Musik:
Musa Elias – Oud (arabisk luta)

Firande: 21 mars 2011
Längd: Ca 2 timmar plus paus
Sökes: Kör och barnstatister till Sound of Music!
Vi söker en befintlig kvinnokör som kan medverka som nunnor vår uppsättning av Sound of Music. I varje föreställning ska 8 kvinnor medverka men vi söker körer med fler medlemmar för att kunna alternera mellan föreställningarna. Kören ska kunna medverka vid flera tillfällen under repetitionsperioden i sep-nov 2012 samt under föreställningarna fram till mitten på mars 2013.
Vi söker också flickor i 8-årsåldern för att spela barn till familjen von Trapp. De ska kunna sjunga sångerna EDELWEISS och DO RE ME. Noter finns att hämta i Uppsala stadsteaters biljettkassa. Vi kommer att börja repetera i september och har premiär i november 2012. Föreställningen kommer att spela till mitten på mars 2013.
Vid frågor maila pernilla.thagaard@uppsalastadsteater.se
Vi har unika lokaler med fantastiska möjligheter för en riktigt bra konferens. Kombinera med att se en föreställning och/eller en visning bakom kulisserna. I Teaterbarens nyrenoverade bistro dukar vi upp gott fika och rejäla luncher.
Kontakta Maria Freeney för en offert, maria.freeney@uppsalastadsteater.se eller 0722-10 33 03
| Ti 15/5 | ||
| 19:00 | Scener ur ett missförstånd | Köp biljett |
| Ti 15/5 | ||
| 19:00 | Fursten | Utsålt |
| On 16/5 | ||
| 19:00 | Scener ur ett missförstånd | Utsålt |
| On 16/5 | ||
| 19:00 | Fursten | Utsålt |
| To 17/5 | ||
| 19:00 | Scener ur ett missförstånd | Köp biljett |
| Fr 18/5 | ||
| 19:00 | Scener ur ett missförstånd | Köp biljett |
| Lö 19/5 | ||
| 19:00 | Scener ur ett missförstånd | Köp biljett |
Biljettkassans öppettider:
Måndag-fredag 12-18
(eller till föreställnings början)
Lördag 14-18
(eller till föreställnings början)
Ät eller drick något i Teaterbaren före eller efter föreställningen.
Baren öppnar alltid två timmar före föreställningens start.
Bordsbokning och info: 018-13 57 09.
Du kan också fika och äta enklare rätter i Tunströms kafé i bottenplanet.
Kaféet har samma öppettider som teaterns biljettkassa.
