För alla från 7 år
Måns är Kattstans tuffaste katt. En upphöjd idol som inte bryr sig om någon och lever för dagen. Men allting förändras när han blir kär. Förklädd smyger Måns iväg till den förbjudna Hundstan för att träffa henne - Daisy. Men kan en katt och en hund någonsin leva tillsammans? Och vad händer när Måns rubbar katternas cirklar och går över gränsen?
Gösta Knutsons klassiska Uppsala-katter har inspirerat Dennis Magnusson och Dennis Sandins helt nyskrivna berättelse om kärlek mot alla odds. En Romeo och Julia i djurkostym. Vårens stora familjeföreställning för alla mellan 7-97 år och det sprakande startskottet på Uppsala stadsteaters 60-års jubileum 2011.
Dennis-teamet Magnusson och Sandin har tidigare arbetat på Uppsala stadsteater med 7:3 Återbesöket. De har också gjort succéerna Zlatans leende, Jenny från Hörby och nu senast Att döda ett tivoli på Malmö stadsteater.
Barnpris (t o m 15 år): 50:-
...det är mycket bra familjeteater som inbjuder till mycket diskussion, och rent av en historielektion...Robin Keller gör en fantastisk Måns, så cool och hård på ytan och så vek och skör inuti...väldigt roligt och elegant framfört av skickliga skådespelare i Ulla Kassius precisa kostymer och träffsäkra scenografi...Dennis Magnusson och Dennis Sandin har alltså lyckats mer än väl med att få Elake Måns att lyfta från Uppsala och kännas angelägen långt bortom Åsgränd.UNT
…Måns är en bländande uppenbarelse – som om The Cures sångare Robert Smith och artisten Iggy Pop hade förenats i en enda katt. Spattig, cool, rufsig och svart – coolaste kissen i stan...språkligt vansinne i strålande elegans...Elake Måns är en föreställning klart värdig att inleda stadsteaterns 60-årsjubileum. Lokal förankring, familjeföreställning, teaterfest, ordfyrverkerier och massor av kärlek.nummer.se
Robin Kellers Måns äger!SvD
… välgjord familjeunderhållning… en bra inledning på Stadsteaterns sextionde år.ETC/Uppsalademokraten
Av: Dennis Magnusson
Regi: Dennis Sandin
Dramaturg: Marie Persson Hedenius
Scenografi & kostym: Ulla Kassius
Ljus: Jonas Nyström
Mask/peruk: Anna Lilja
Koreografi: Roger Lybeck
Medverkande: Jesper Feldt, Göran Engman, Tytte Johnsson, Crister Olsson, Robin Keller, Bahar Pars, Elisabeth Wernesjö, Jakob Hultcrantz Hansson, David Rangborg

Urpremiär: 22 januari 2011
Längd: Ca 2 tim inkl.paus
ÄNNU EN HANDLÄGGARE!
Nu har vi lagt till ytterligare en föreställning av Den flygande handläggaren på Stora scenen.
Det nya datumet är 2/3 kl 19.00.
Biljetterna bokas via biljettkassan,
018-14 62 00.
![]()
Guldbagge till Cecilia Nilsson!
Cecilia Nilsson har tilldelats en Guldbagge för bästa kvinnliga biroll 2012! Vilket gör att 40% av ensemblen i Den flygande handläggaren är Guldbaggevinnare. Förutom Cecilia Nilsson har även Claes Ljungmark belönats. 2010 vann han priset för Bästa manliga huvuroll. Cecilia Nilsson spelar handläggaren som får nog och Claes Ljungmark spelar bland annat Curt Malmborg, tidigare Generaldirektör på Försäkringskassan. Regisserar gör Olle Törnqvist. Pjäsen är skriven av Gertrud Larsson och har urpremiär på Ettan den 28/1
![]()
Sopptisdagarna är tillbaka!
Nu börjar vårens säsong av Sopptisdagar. Varje tisdag kan du förena nytta med nöje och slinka in på soppteatern. Enkelt, gott och underhållande. Ibland är det musik, ibland en spännande berättelse, ibland gästartister, ibland våra egna skådespelare; men alltid en god soppa och alltid under en timme.
Läs mer här.

Nytt inlägg: Bakom kulisserna på Mefisto.
Bilder från repetitioner och annat.
Till Bloggen!

Ladda ner vårprogrammet här.
(PDF, 5 Mb)
Vi har unika lokaler med fantastiska möjligheter för en riktigt bra konferens. Kombinera med att se en föreställning och/eller en visning bakom kulisserna. I Teaterbarens nyrenoverade bistro dukar vi upp gott fika och rejäla luncher.
Kontakta Maria Freeney för en offert, maria.freeney@uppsalastadsteater.se eller 0722-10 33 03
| Ti 31/1 | ||
| 12:00 | Sopptisdag | Köp biljett |
| On 1/2 | ||
| 19:00 | Den flygande handläggaren | Utsålt |
| To 2/2 | ||
| 18:00 | Romeo & Julia | Köp biljett |
| To 2/2 | ||
| 18:00 | Den flygande handläggaren | Utsålt |
| Fr 3/2 | ||
| 19:00 | Den flygande handläggaren | Utsålt |
| Fr 3/2 | ||
| 19:00 | Romeo & Julia | Köp biljett |
| Lö 4/2 | ||
| 18:00 | Tolvskillingsoperan | Köp biljett |
Biljettkassans öppettider:
Måndag-fredag 12-18
(eller till föreställnings början)
Lördag 14-18
(eller till föreställnings början)
Ät eller drick något i Teaterbaren före eller efter föreställningen.
Baren öppnar alltid två timmar före föreställningens start.
Bordsbokning och info: 018-13 57 09.
Du kan också fika och äta enklare rätter i Tunströms kafé i bottenplanet.
Kaféet har samma öppettider som teaterns biljettkassa.
